Haber


16

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek faizler konusundaki eleştirilerini destekleyen MUŞ TSO Meclis Başkanı Talip Devrim, Türkiye’deki istihdamı engelleyen en büyük gücün bankalar olduğunu söyledi

 Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, bankaların uyguladığı yüksek faiz kararlarını sert bir dille eleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki tutumunu takdir ettiklerini belirten Devrim, bankaların tefeciden büyük tefeci olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, DEİK Yönetim Kurulu'nu kabulünde yaptığı konuşmada yüksek faizleri eleştirmesi ve mali disiplin vurgusu yapmasını önemsediklerini belirten MUŞ TSO Meclis Başkanı Talip Devrim, “bankaların niyeti üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir” dedi.

Bankaların bir çok şirketi batırdığını ve yüksek faizlerden dolayı büyük sıkıntılara sürüklediğini kaydeden Devrim, “Bankalar tefeciden daha büyük tefecidirler. Esnafın, sanayicinin, tüccarın hak ve hukuku bankalar tarafından korunmamaktadır. Türkiye’deki istihdamı engelleyen en büyük güç bankalardır. Bankaların uyguladığı yüksek faiz tüccarı zor durumda bırakıyor. Bir esnafın kredi uygulamasından on türlü işlem parası alıyorlar” diye konuştu.

Yatırımcılara, sanayicilere, esnafa destek verilmesi gerektiğini de belirten MUŞ TSO Meclis Başkanı Talip Devrim açıklamasında şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye Bankalar Birliği’nin bir araya gelerek esnafımızı, sanayicilerimizi yatırımcılarımızı kurtarmak için bir çalışma yapmalıdırlar. Vergi dairesinin kriterlerine göre esnafa kredi vererek destek olmalıdırlar. Her şeyi hükümetten beklemek yanlıştır. Bu iş bir tek hükümetle olacak bir iş değil. Büyük sivil toplum kuruluşları elini taşın altına koymalıdır. En başta da Türkiye Bankalar Birliği bu işte üzerine düşeni yapmalıdır. Yüksek faizden dolayı esnaflarımızın yaşadığı sorun ve sıkıntıları çözmeliyiz. Özellikle pandemi dolayısıyla yaşanan sıkıntıları hiç kimse göz ardı edemez. Dünyayı etkisi altına alan bu salgın sürecinde yaşananlar ortadadır. Türkiye’nin geleceği için sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, hükümet ve muhalefet kısacası tüm kesimler bugün bir araya gelmeyecekse ne zaman bir araya gelecek? Gün birlik olma günüdür, gün Türkiye’yi ayağa kaldırma günüdür”.

Okunma Sayısı: 207
resim
Muş Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2018