Haber


27

Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın Macaristan’ın Budapeşte kentine düzenlediği gezisine katılan Bülent Tuğrul, buradan büyükbaş hayvan alarak besicilik yapmaya başladı

Yaklaşık 4 ay önce Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen Macaristan gezisine katılan Bülent Tuğrul örnek bir girişimde bulundu. Muş’un Korkut ilçesine bağlı Karakale köyünde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ile ahır kuran Tuğrul, büyükbaş hayvan alımını ise Macaristan’dan gerçekleştirdi.

Bülent Tuğrul’a ait tesiste incelemelerde bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç ve meclis üyeleri, örnek teşkil eden bu çalışma karşısında başarılı girişimciyi tebrik ettiler.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın Budapeşte’ye gezi düzenlediği öğrenen Tuğrul, vakit kaybetmeden bu gezi programına dahil olmak için girişimlerde bulundu. Macaristan programında sektörüyle ilgili çeşitli görüşmeler yaptıktan sonra yurda dönen Tuğrul, Ziraat Bankası ile irtibata geçerek buradan büyükbaş hayvan almak için çalışmalarına hız verdi.

Korkut ilçesine bağlı Karakale köyünde kendisine ait arazide ahır kurmak için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek aldığını kaydeden Tuğrul, “Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği Macaristan gezisine katıldım. Burada kendi sektörümle ilgili çeşitli görüşmeler yaptım. Büyükbaş hayvan alımın buradan alınmasının daha kazançlı olacağına inandım. Daha sonra Ziraat Bankası ile görüşerek buradan büyükbaş hayvan almak istediğimi söyledim. Banka yetkilileri benim hayvancılık yapacağım yerde çeşitli incelemelerde bulundular. Tesisimi, imkanlarımı denetledikten sonra bana destek verdiler. Macaristan’dan almış olduğum 50 büyükbaş hayvanın tüm işlemlerini banka takip etti ve ödemesini yaparak hayvanları bana teslim etti. 0 faizle aldığım bu büyükbaş hayvanları 2 yıl ödemesiz daha sonra 6 yıl içerisinde ödemeyle aldım. Bir büyükbaş hayvanın bana maliyeti 13 bin 500 TL’dir. 2 yıla kadar bu hayvanları satamam. Şu anda 14-15 tane de yavruları var. Hayvanların sütlerini biberonla yavrularına veriyoruz. İlerleyen süreçte sütü de gelir haline dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği gezi programının son derece faydalı olduğunu belirten Bülent Tuğrul, bundan sonraki gezi programlarına da katılacağını ifade etti. Gezmenin ve görmenin çok büyük bir fayda sağlayacağını kaydeden Bülent Tuğrul, “gezi programımızın düzenlenmesini sağlayan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç’a ve ekibine teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Meclis üyeleri ile birlikte Karakele köyünde Bülent Tuğrul’a ait tesiste incelemelerde bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, “göreve geldikten sonra düzenlediğimiz ilk gezi programından böyle bir sonuç almak bizleri inanılmaz mutlu etmiştir. Bülent kardeşimizin bu cesur girişimi bizleri gururlandırmış ve umutlandırmıştır. Diğer vatandaşlarımızın da örnek alması gereken bu davranışı gönülden kutluyorum. Muş Ticaret ve Sanayi Odası olarak yurt içinde ve yurt dışında gezi programları düzenlemeye devam edeceğiz. Üyelerimizin ufkunu açmaya, onlara rehberlik etmeye devam edeceğiz. Sektörlerinde daha fazla gelişmeye ve değişime ihtiyaç olduğunu çok iyi birliyorlar. Çağa ve teknolojiye ayak uydurmak zorundayız. Hayvancılıkla uğraşan Bülent kardeşimiz, 0 faizle aldığı büyükbaş hayvanları 2 yıl sonra 6 yıl içerisinde ödeyecek. Devletimizin çok güzel destekleri olduğunu görüyoruz. Bakınız tesisin kurulması için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek alan bu kardeşimiz büyükbaş hayvan alımı için Ziraat Bankası’ndan 0 faizle kredi almış. Gerçekten amacı yatırım olanlara devletin sunduğu desteği görüyorsunuz. Bunların sayılarını arttırmak için çalışmaya, imkanları anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Okunma Sayısı: 645
resim
Muş Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2018